Přejít k hlavnímu obsahu

Program festivalu

Kavárna Spolek, Orlí 22
Park Lužánky
Kavárna Spolek, Orlí 22
Viet Palace, Olomoucká 63
Konzervatoř Brno, Lužánecká 14
Park Lužánky
Park Lužánky
Park Lužánky

 

 

Doprovodný program:

 

Výstava Moravských Chorvatů

13. 9. – 3. 10. 2021
foyer KRÚ JMK (vernisáž 13. 9. 2021 ve 14:00 )

Již od 16. století žijí na území České republiky Chorvati. Přišli v důsledku osmanských tažení Evropou, usadili se na nejjižnějším cípu Moravy a začali tu žít a hospodařit. Ještě v době mezi světovými válkami jste mohli nedaleko Mikulova navštívit tři vesnice, kde to barvami jen hrálo a kde místní hovořili jakýmsi neznámým, ale přesto blízkým slovanským jazykem. Jihomoravští Chorvati si uchovali svou osobitost po dlouhá staletí. Lidovou kulturu Moravy obohatili jemnou exotikou, která však byla nerozlučně spjata se zdejším prostředím, dotvářela ho a nechala se jím formovat. O tom všem pojednává speciální výstava ve foyer Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

 

Setkání s polskou kulturou

1. 9. – 30. 9. 2021
Knihovna Jiřího Mahena Brno, Kobližná 4

Součástí měsíce věnovaného polské kultuře je také výstava s názvem Ústava 3. května- Konstytucja 3 Maja v centrální hale KJM.  Polská ústava ze 3. května 1791 byla první moderní psanou ústavou v Evropě a druhou ve světě (po americké z r. 1787). Nejslavnější polský malíř monumentálních obrazů s historickou tematikou Jan Matejko namaloval 100 let po jejím podpisu obraz právě s názvem Konstytucja 3 Maja. K tomuto tématu a obrazu vznikl krátký film, který bude v KJM (ve Velkém sále v 5.patře) souběžně s výstavou promítán. Po shlédnutí filmu si budete moci zkusit složit puzzle, zobrazující stejný obraz J. Matejky. Výstava potrvá od 1. 9.  do 30. 9. 2021.

 

Slavnostní program k 55. výročí partnerství měst Brna a Poznaně

20. 9. 2021 v 17:00 hod.
Knihovna Jiřího Mahena Brno, Kobližná 4

Doprovodný program této akce zajišťuje Polonus - Polský Klub v Brně, který pozval polskou Kapelu KAMRACI z Havířova -Bludovic, která spolupracuje s folklorním tanečním souborem Błędowianie. Kapela svým programem navodí atmosféru hornického prostředí z Karviné a okolí na přelomu 19. a 20. století, jako úvod do besedy se spisovatelkou Karin Lednickou  - autorkou rodinné ságy "Šikmý kostel", vyprávějící příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zanikla právě kvůli těžbě uhlí  - tedy příběh o městu, které zaniklo. Vystoupení Kapely Kamraci od 17.00 hodin v Centrální hale KJM a beseda s Karin Lednickou ve Velkém sále v 5. patře od 18.00 hodin.