Hosté se s námi podělí nejen o svůj životní příběh, ale například i o to, co pro ně znamená jejich původ či jaké tradice stále dodržují.
Letošními hosty budou:
Yuliya YEFIMCHUK, zpěvačka, sbormistryně, skladatelka. Narodila se na Ukrajině, v Záporoží. Má české kořeny: babička je volyňská Češka (Čechohrad) původem z Orlických hor. V České republice žije 19 let. Pět let zpívala v Českém filharmonickém sboru města Brno pod vedením Petra Fialy, učila na gymnáziu Pavla Křížkovského zpěv, od roku 2005 je členkou operního sboru Národního divadla v Brně, současně je také sbormistryní pěveckého sboru Vidrožennja.
Prof. RNDr. Jiří Hála, CSc. se narodil 21. dubna 1937 v Brně do židovské rodiny Oskarovi a Blance Hahnovým. Dne 5. prosince 1941 odjela celá rodina, s výjimkou dědečka, který už dřív zahynul v Mauthausenu, transportem do Terezína. Vrátil se jen on s rodiči. Rodičům komunisté znárodnili obchod, zůstali v něm ale pracovat. V roce 1948 si změnili příjmení z Hahn na Hála. Jiří Hála vystudoval chemickou průmyslovku a pak Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity obor jaderná chemie. V letech 1968–1970 byl na stáži na univerzitě v kanadském Vancouveru. S manželkou se ale pro emigraci nerozhodli kvůli rodičům. Po roce 1989 působil tři roky jako prorektor Masarykovy univerzity.
Moderace: Karolína Antlová
Mgr. Veronika Lucassen
vedoucí Lektorského a edukačního oddělení, Muzeum romské kultury