Přejít k hlavnímu obsahu

Prekmurska godba Bakovci

Jako zvláštní host festivalu letos výjimečně vystoupí slovinský dechový orchestr "Prekmurska godba Bakovci“, který v září projíždí na svém turné Českou republikou. Orchestr čítá cca 50 převážně mladých hudebníků (průměrný věk 25 let) a jejich repertoár se skládá z klasické, populární a slovinské lidové hudby.

Toto těleso tak na svých četných koncertech na domácí i zahraniční scéně (pravidelně koncertuje také v Německu, Itálii, Chorvatsku či Maďarsku) představuje slovinskou kulturu s elánem a kreativním přístupem k hudbě, pod citlivým vedením dirigenta profesora Željko Ritlopa.

 

Bakovci

Hudba Bakovci ze Zámuří »Prekmurska godba Bakovci« jako dechový orchestr patří mezi veřejné spolky, které se dechové hudbě věnují na amatérské úrovni. Počtem aktivit se řadí mezi nejčinnější slovinské orchestry a repertoárem skladem se blíží profesionálům. Z 60ti členů orchestru více než polovina vystudovala hudební školu či hudební akademii.

Repertoář tvoří úpravy světových hitů, různá aranžmá slovinských písní, koncertní skladby pro orchestry a klasická díla, zámuřský lidový tanec a v neposlední řadě také pochody.

Díky bohaté historii, velké tvůrčí činnosti, výběru kvalitnějšího repertoáru a spolupráci se známými slovinskými hudebníky se orchestru »Prekmurska godba Bakovci« podařilo získat  kulturní status a zároveň popularitu doma i v širším okolí. V cizině orchestr prezentuje domovský kraj a jeho kulturní dědictví. Do dnešního dne orchestr hostoval v Rakousku, Německu, Itálii, Srbsku, Chorvatsku, Maďarsku a na Slovensku.

Orchestr se může pochlubit také několika významnějšími zlatými diplomy, které  jsou důkazem vysoké kvality provedení skladeb a bohatého repertoáru. Při příležitosti 80. výročí působení spolku orchestr získal od obce Murska Sobota ocenění za špičkový počin v oblasti kultury.

Orchestr vydal 2 CD, mnoho jejich skladeb a koncertů můžete najít na internetovém video portálu Youtube.

Hosty na jejich koncertech byli špičkoví umělci jako např. Vlado Kreslin, Oto Pestner, Alfi Nipič, Ansambel Modrijani, Jan Plestenjak, Regina aj.

Koncert s názvem Příběhy Zámuří »Zgodbe Prekmurja« letos poprvé odehráli v Cankarovém domu v Lublani a z důvodu výtečného ohlasu je již v plánu další koncert,  který bude v dubnu 2017. Již dnes vás zvou na největší tradiční koncert, který se bude konat 25.11. 2016 v Murské Sobotě.

Veškeré aktivity orchestru můžete sledovat na jejich stránkách na Facebooku.