Jump to Navigation

Lyceum Řekyň v ČR

Lyceum Řekyň v České republice uchovává řecké zvyky a tradice, studuje a pěstuje folklórní umění; podporuje ženy, matky a děti. Oddělení Lycea Národních tradic; Národních krojů; Národních tanců; Rytmické výchovy; Problémů ženy a dítěte; Umělecké a hudební; Svátků a recepcí; Knihovnu a archív vedou ženy známé svou činností pro udržení a rozvoj helénismu v České republice.

Lyceum Řekyň

Pro členy Lycea, jejich rodinné příslušníky, přátele a další veřejnost připravuje Lyceum rozmanité a zajímavé akce: taneční vystoupení a hudební představení, přehlídky řeckých krojů, výuku řeckých tanců a hudební výchovu, semináře a kurzy řeckých tanců, krájení novoročního koláče Vasilopity, masopustní odpoledne a karnevalovou zábavu, oslavu velikonočních svátků a prvního dne měsíce máje dle řecké tradice, výstavy řeckého lidového umění, slavnosti Lycea.

Na pódiu před místodržitelským palácem uvidíte typické tance z oblasti Epiru a Thesálie – mperatis, zagorisios, sta duo, sta tria, tsamiko. Tance z těchto oblastí jsou pomalé a vznešené a jsou doprovázeny nejčastěji nástroji klarino a ntefi (bubínek).

,Ženské kroje z Epiru se dělí na dvě základní skupiny, tedy kroje kde jsou základem šaty a kroje kde je základem košile. Ženský kroj SULI, který vlastní Lyceum Řekyň v České republice, je ušitý podle předlohy kroje, který zhotovily ženy v krejčovské dílně v Epiru. Skládá se z dlouhé bíle košile uzavřené až ke krku, z barevného svršku s dlouhými rukávy, červené vyšívané zástěry z hrubé vlněné tkaniny, černé vesty bez rukávů z hrubé vlněné tkaniny vyšité červenou tkaničkou na lemech a z černého šátku s květinovým vzorem na hlavu."

Mužský kroj Epirus: ,,Bílé kalhoty známé jako BURAZANA, PANOVRAKI nebo TSAXIRI, které se přibližují formě makedonských SALVARIA nebo VRAKIA, jsou charakteristické rysy tohoto kroje. YIELEKI je vesta bez rukávů pro denní nošení, kdežto PISLI je vesta s dlouhými rukávy připojenými na bedrech a padajících volně za záda se nosí při slavnostních příležitostech. Chodidla jsou obuta pomocí TSARUCHIA. Hlavu kryje malý kulatý černý klobouk z plsti nebo persiánu - SKUFI nebo KALPAKI. Tento kroj se nosí v Epiru, zejména ve vesnici blízko Janiny, ale nosí jej také Sarakatsánové a Vlachové v jiných oblastech.

 

Kontakt:
Eva Lioliu, předsedkyně LŘ v ČR
Mobil: 732 557 827
webové stránky: www.lyceumrekyn.cz


Article | by Dr. Radut