Jump to Navigation

Německý pěvecký kroužek

Německý pěvecký kroužek byl založen v roce 2001. Na veřejnosti se prezentuje jen příležitostně (poprvé v roce 2003), přesto má za sebou několik vystoupení v rámci festivalů národnostních menšin v Brně, jako jsou Návraty ke kořenům, Žijeme v jednom městě nebo Babylonfest.

Zúčastnil se také folklórního festivalu v Přerově v roce 2007, folklórního odpoledne v Řečkovicích v roce 2009, zpíval při vernisáži výstavy německých krojů v Ivančicích (2009) a v Modřicích (2010), při vernisáži fotografií v rakouském Retzu, v roce 2012 bylo vystoupení kroužku doprovodným programem výstavy v Paláci šlechtičen. Od roku 2010 vystupují členové kroužku pravidelně v rámci brněnských předvánočních programů se zpěvem německých koled na Zelném trhu a na náměstí Svobody.

Skupina se schází ke společnému zpívání ve spolkových prostorách na Anenské 10 v Brně. V jejím repertoáru jsou jak lidové, tak i zlidovělé německé písně, jejichž tematikou je často domov, vlast, láska a příroda. Dnes zazní několik z nich. První připomíná veselé vandrování mlynářských tovaryšů, druhá opěvuje malebné údolí, třetí klapající mlýnek na potoce. Ve čtvrté písni si chlapec stěžuje, že nedostane dívku, kterou má rád, v poslední písni naopak mladí lidé doufají ve šťastné shledání a svatbu.Article | by Dr. Radut