Přejít k hlavnímu obsahu

Občanské sdružení PIRIN

Cílem občanského sdružení PIRIN je podporovat a rozvíjet bulharskou kulturu a propagovat ji před českou veřejností. OS PIRIN zároveň provozuje a podporuje soubor bulharských lidových tanců PIRIN, který vznikl na podzim roku 2001. Název dostal podle jednoho z nejznámějších bulharských pohoří - Pirinu, o němž se věřilo, že je sídlem slovanského boha hromu Peruna. Sdružuje mladé lidi bulharské a české národnosti a sdružení zůstává otevřeno i pro další zájemce o bulharský lidový tanec a kulturu.

Taneční soubor PIRIN se za dobu své existence prosadil na brněnské i celorepublikové scéně jako soubor s výrazným tanečním projevem. Důkazem toho jsou četná úspěšná vystoupení a účast na mezinárodních folklórních festivalech doma i v zahraničí. Doposud největším úspěchem byla účast na nejvýznamnějším bulharském folklorním festivalu ve městě Koprivštica 2010, kde byl PIRIN historicky prvním zástupcem bulharské menšiny žijící v Česku.

Sdružení pořádá každoročně seminář bulharských lidových tanců pro veřejnost, kde mají všichni účastníci možnost seznámit se s historií země a se základními lidovými tanci.