Přejít k hlavnímu obsahu

Ukrajinská iniciativa jižní Moravy

Svůj vznik datujeme od března roku 2014, kdy se skupina nadšených Ukrajinců, Čechů a Slováků rozhodla uspořádat večer ukrajinského spisovatele Tarase Ševčenka. Touto akcí v centru města jsme zahájili činnost spolku, který má od té doby na svědomí několik tanečních a kulturních večerů i dalších akcí seznamujících obyvatele Jižní Moravy s ukrajinskou kulturou.

Následně jsme se stali pořadateli benefičních koncertů na podporu obětí posledních událostí na Ukrajině. Oficiálně zapsaným spolkem jsme se stali v srpnu 2014. Zakládající výbor tvoří mezinárodní tým složený z Ukrajinců, Čechů a Rusů. Naše členská základna se neustále rozrůstá a v současné době ji tvoří přes 30 členů a vice než 50 sympatizantů. Mezi našimi členy jsou lidé pracující i mladí studenti, občané České republiky i Ukrajiny, přidali se k nám i zástupci jiných národností (Rusko, Arménie, Kazachstán atd). 

Poprvé jsme naši organizaci oficiálně prezentovali na Babylonfestu v Brně a na katedře ukrajinistiky Filosofické fakulty Masarykovy univerzity. Oficiálně spolupracujeme s Konzulátem Ukrajiny ve městě Brně i s dalšími ukrajinskými organizacemi v České republice, jako je například Ukrajinská iniciativa v ČR nebo Sdružení Ukrajinek v ČR. Navázali jsme také kulturní spolupráci s divadlem Líšeň a divadlem Feste v Brně.

Stavíme na tom, že jsme mezinárodní kolektiv, každý je vítaný a má možnost zapojit se dle vlastní iniciativy. Vytváříme prostor pro rozvoj týmu a snažíme se o navázání kontaktů s představiteli dalších menšin. Usilujeme o vytvoření a posílení doposud nesdružené ukrajinské komunity v jihomoravském kraji a o kreativní a přínosnou spolupráci s většinovou společností této země.