Přejít k hlavnímu obsahu

Taneční soubor Kytka

Taneční soubor Kytka byl založen v polovině roku 2001. Hlavním cílem bylo ukázat dětem z řad bulharských a smíšených rodin krásu lidových tanců z Bulharska.

V současnosti soubor má 12 stálých členů, hlavně studentů základních a středních škol, ale též vysokoškololáky a pracující mládež. Taneční repetice také navštěvují zájemci a sympatizanti bulharského folkloru různých národností. Za svépomoci a ve spolupráci s choreografy z Bulharska soubor Kytka neustále rozšiřuje svůj repertoár, který dnes obsahuje tance z celého území Bulharska.

V současné době výuka bulharských lidových tanců probíhá vždy v neděli od 14.00h v tělocvičně na ul. Kounicova 26 v Brně. Tímto zveme všechny zájemce mezi nás.
    

V našem programu:
Kytka přednese stručný průřez lidových tanců ze třech etnografických oblastí Bulharska – Dobrudžanské, Pirinské a Trakijské.   

Představíme Vám tance, které pochází z etnografické oblasti Trácie, jenž se nachází v jiho-jihovýchodní části Bulharska. Pohyby v tráckých tancích jsou soustředěná hlavně v nohách. Tráci tancují v lehkém polodřepu a neustále pruží. Akcenty tance jsou směrem dolů, což poukazuje na vztah Bulharů k zemi. U některých tanců jsou pohyby přebrány z denního života – například míchání a válení těsta, setí a sklizeň obilí, atd. V jednom z nich je též k vidění charakterní styl z východní Trácie tzv. „tropoli“, který se vyznačuje svou vlídností a slavností a je v rozměrech 2/4, 5/8, 7/8 anebo 9/8.

Dále uvidíte různé variace tance račenica, který má svá specifika ve všech etnografických oblastí Bulharska, pak ještě tanec zvaný „Danec“ ze severovýchodní části země – Dobrudža a dva tance z etnografické oblasti Makedonie.